سخن رئیس شورای سیاستگذاری

سرزمین کهن ایران خاستگاه تمدن­‌هایی است که بشریت امروز خود را وامدار تفکر متعالی و غنای فرهنگی این تمدن‌­ها می­‌داند. یکی از بارزترین وجوه تبلور هوش و خردمندی مردمان این سرزمین، قدردانی و تکریم آب به عنوان تجسمی از روشنایی، پاکی و حیات بشری است. نگاه قدسی به آب در دین مبین اسلام نیز همواره ایرانیان را بر آن داشته است که به استفاده صحیح و مدیریت اصولی آب، توجه ویژه‌­ای داشته باشند. در حال حاضر، با توجه به افزایش تقاضای آب برای توسعه کشور از یک سو و محدودیت منابع آبی از سوی دیگر، پرداختن به موضوع آب و فاضلاب در ابعاد مختلف به یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر تبدیل شده است.

 

با توجه به این‎که در طول 20 سال گذشته تنها چند همایش پراکنده با عنوان آب و فاضلاب از سوی شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور و برخی از دانشگاه‌ها برگزار شده بود، متاسفانه رویدادی که بتواند به‌طور مستمر پایگاه تماس و تبادل‎ نظر محققین و کارشناسان حوزه آب و فاضلاب باشد در کشور وجود نداشت. از سوی دیگر وزن مباحث مربوط به آب و فاضلاب در همایش‌های سالانه دیگر انجمن‌های علمی نظیر انجمن هیدرولیک، منابع آب، محیط‌زیست و کنگره عمران بسیار ناچیز بوده و پاسخگوی نیازهای موجود نبود. لذا انجمن آب و فاضلاب ایران وابسته به کمیسیون انجمن‌های علمی ایران برطبق اساسنامه خود اقدام به برنامه‌ریزی و  برگزاری  کنگره‌ها ی  دوسالانه تحت عنوان "کنگره علوم و مهندسی آب و فاضلاب ایران"، و همایشهای تخصصی دوسالانه  تحت عنوان "مدیریت مصرف آب" با همکاری دانشگاه‌ها و حمایت شرکت‌های آب و فاضلاب نمود.

 

هدف اصلی این همایشها ایجاد فضایی برای ارائه آخرین دستاوردهای دانش آب و فاضلاب، تجربیات موجود در صنعت آب و فاضلاب کشور و تبادل آرا و نظرات دانشگاهیان و محققین، مدیران و کارشناسان شرکت‌های آب و فاضلاب، مهندسین مشاور، پیمانکاران و سازندگان تجهیزات آب و فاضلاب برای یافتن راه‌حل‌های بهینه برای دغدغه‌ها و کمبودهای موجود در حوزه علوم و مهندسی آب و فاضلاب است. 

 

انجمن آب و فاضلاب ایران برآن است زمینه‌ای فراهم آورد تا اساتید، دانشجویان و محققان دانشگاه‌های کشور بتوانند بیش از پیش با کارشناسان و مدیران دست‌اندرکار صنعت آب و فاضلاب کشور نزدیک و همراه شوند و ضمن ارائه آخرین دستاوردها در حوزه علم و فناوری، با نیازها و مشکلات این صنعت بیشتر آشنا شده و جهت‌گیری تحقیقاتی کشور به‌صورت کاربردی در راستای حل مسائل و مشکلات این حوزه شکل گیرد. لذا از کلیه فعالین این حوزه در بخش صنعت و دانشگاه درخواست می‌شود با تشریک مساعی در برگزاری هرچه باشکوه‌تر این رویداد و هم‌چنین ارتباط بیشتر و مشارکت فعال در برنامه‌های انجمن، ما را در رسیدن به این اهداف یاری نمایند.

 

با توجه به برگزاری موفقیت‌‌آمیز  سه کنگره قبلی در سال‌های 1395 ، 1397 و 1399 در دانشگاه‌های تهران ، صنعتی اصفهان و شیراز و دو همایش تخصصی قبلی در سالهای 1396 و 1398 در دانشگاههای شهید بهشتی و تهران، اولین همایش ملی مدیریت کیفیت آب و سومین همایش ملی مدیریت مصرف آب با رویکرد کاهش هدررفت و بازیافت  توسط  انجمن آب و فاضلاب ایران و دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران در سال 1400 برگزار می‌شود. از جمله ویژگی‌های این همایش که با حمایت شرکت‌های آب و فاضلاب ، شرکتهای آب منطقه ای و دیگر شرکتهای خصوصی، عمومی و دولتی برگزار می‌شود همکاری نزدیک و انتقال واقعی تجربه و دانش بین صنعت و دانشگاه بوده که در زیر چتر یک انجمن تخصصی (انجمن آب و فاضلاب ایران) برگزار می­‌شود. کمیته‌های تخصصی تلفات آب، بازیافت آب و کیفیت آب انجمن در برنامه‌ریزی علمی و برگزاری همایش مشارکت فعال خواهند داشت. از دیگر ویژگی­‌های این همایش، کاربردی و تخصصی‌بودن آن بوده که چندوجهی بودن موضوعات مرتبط با آب و فاضلاب آن را طلب می­‌کند.

 

این همایش دارای مجوز برگزاری از پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) است و کلیه مقالات آن علاوه‌بر این پایگاه، در پایگاه سیویلیکا نیز نمایه خواهند شد. هم‌چنین مقالات برتر این همایش برای چاپ به مجلات علمی از جمله نشریات آب و فاضلاب و علوم و مهندسی آب و فاضلاب معرفی خواهند شد. در این همایش علاوه ‌بر ارائه مقالات، سه نشست­ تخصصی درنظر گرفته شده است. در این نشست­‌ها در کنار متخصصین صنعت، مسئولین اجرایی و اساتید دانشگاه، نمایندگانی از نهادهای مختلف از جمله مجلس ­شورای اسلامی، شهرداری، قوه قضائیه، سازمان نظام مهندسی، مهندسین مشاور و پیمانکاران دعوت به ‎عمل آمده تا مشکلات و چالش‌های موجود در موضوعات همایش را مورد بررسی قرار دهند.    

 

از دیگر برنامه‌های این همایش، برگزاری چندین کارگاه آموزشی با موضوعات متفاوت است. در نمایشگاه جانبی نیز شرکت‌های صنعتی، مشاور و پیمانکار فعالیت‌ها و محصولات خود را ارائه خواهند کرد. برنامه‌های متنوع دیگری نیز پیش‌بینی شده که از جمله آن‌ها برگزاری کلینیک صنعت است. مراجعین می­‌توانند پرسش‌های نظری و مشکلات عملی خود را در زمینه موضوع همایش از اساتید و متخصصین با تجربه، به‌صورت مستقیم سؤال کنند. در مراسم اختتامیه همایش، استاد پیشکسوت نمونه کشوری معرفی و از ایشان تقدیر خواهد شد. علاوه ‌بر معرفی مقالات و غرفه برتر، از پایان‌نامه‌های برگزیده کارشناسی ارشد و دکترا نیز قدردانی خواهد شد. آخرین روز همایش، به بازدیدهای تخصصی اختصاص داده شده است.

 

امید است برگزاری این همایش علمی-کاربردی بتواند به انتقال تجربه و افزایش سطح معلومات شرکت‌کنندگان محترم منجر شود. انشالله در سال‌های آینده بتوانیم این همایش را در سطوح منطقه‌ای و بین‌المللی برگزار نماییم.

 

مسعود تابش

رئیس هیئت مدیره انجمن آب و فاضلاب ایران و

رئیس شورای سیاستگذاری همایش